Konsten i solparken

Välkommen till en plats där konst, odling, arkitektur, hållbarhet och upplevelser möts. Konsten har kommit för att stanna – i växthusen, på åkrarna, i konsthallen och till och med under solpanelerna. Du kanske frågar dig: Är det här konst? Svaret är att du inte alltid vet. Du måste våga vara osäker – och tänka själv. Läs mer om våra konstutställningar.

Utställningar

”Festa do Santo Cristo”. Laza (Ourense), 2016.
Las Luminarias. San Bartolomé de Pinares, 2024
Romería de la Trinidad. Lumbier,2023

HISPANIA SACRA – CARMENCHU ALEMÀN

Carmenchu Alemán
Curator: Tere Guix
Fotografi
Plats: Fotogalleriet i Konsthallen
Vernissage 8 november 14:00

Utställningen Hispania Sacra öppnar dörren till en värld där det heliga i Spanien och Portugal tar form genom starka, rituella uttryck. Här möts det hedniska arvet och den kristna traditionen i en fängslande dialog.

Fotografierna fångar levande riter och uråldriga symboler som i sin samtida skepnad framstår både främmande och välbekanta. Genom fotografierna konfronteras vi med frågor om vår kulturella identitet, vår förbindelse till naturen och hur livet har en kontinuitet där vi hela tiden går igenom olika stadier, från födseln till döden. Men det handlar också om hur tro kan vara en väg till gemenskap i en modern individualistisk postmodern tid.

Hispania Sacra är en stark dokumentation, men också en reflektion om livet där berättelser från det förflutna fortfarande formar vår nutid.

BEFRIELSEN – JOHAN JENNY EHRENBERG

Johan Jenny Ehrenberg
Teknik: fotografi, print, video, arkivmaterial från SVT
Plats: Konsthallen

En berättelse om frihet om kärlek och om de som försöker hindra den. Kanske av rädsla för den. 

Befrielsen är en unik utställning då den berättar om ett Könsbyte som förstördes 1983 och ett som
fyrtio år senare visar att vi kommit längre tillsammans. De mänskliga rättigheterna att få välja vem
man är och hur man vill leva har ökat. Möjligheten att kritisera och gå utöver de könsfängelser som
fångar oss har ökat. Men visst finns motstånd. Visst finns hat. Men framförallt finns människor som slåss för att friheten ska öka. Som vill befria oss från våra egna rädslor.

Befrielsen handlar om två könsbyten. Både mitt i strålkastarljuset, den offentlighet om alla kan se.
Johan Jenny Ehrenberg berättar ärligt och personligt om en resa som många gjort men sällan så
dokumenterat.

Bilder av Hatte Stiwenius från 1983 kombineras med nya bilder av Håkan Elofsson 2023. Samtal, filmer,
gamla intervjuer och nya och tal till nationen. Tillsammans blir det en berättelse inte bara om att byta
kön, att gå från man till transkvinna. Utan i grunden handlar berättelsen om något ännu större.
Om att vara könsbrytare.

Utställningar & Verk i parken

Woodart

Tere Guix
Teknik: målningar på träpannå
Plats: Växthuset

Bland växterna hänger bilder inspirerade av Solparkens arkitektur, som 2024 tilldelades Sörmlands läns arkitekturpris.

Ändligt

Tere Guix
Teknik: laserprint av teckningar
Plats: Tropiska växthuset

Bilder av utrotningshotade djur blandas in i en djungel av växter i Elin Starks tropiska trädgård – en påminnelse om människans likhet med djuren och vår gemensamma sårbarhet.

CO₂ Lock-In

Mats Bigert & Lars Bergström
Teknik: skulpturer i gjutjärn och stål
Plats: Grusplanen utanför Serverhuset

300 kilo tunga fotbojor- det är en genomsnittlig svensk persons koldioxidutsläpp på tio dagar. Verket kom till Solparken i samband med sommarutställningen 2022 som hade titeln Förflytta berg.

Science

Nisse Bergman
Teknik: trä, stål, kablar
Plats: Vid lekplatsen,

Skulptur som bygger på datorernas minsta komponenter, uppförstorade till monumentala verk som ifrågasätter teknologi och makt. Verket kom till Solparken 2023 som del i sommarutställningen Först var det mörkt.

Not eternal

Linda Karlsson
Teknik: obränd lera
Plats: Vid informationsbåset

En skulptur från sommarutställningen Wild Clay. 2024. Den obrända leran, hämtad från Solparken, kommer med tiden att återgå till naturen.